  • Mfr # 16UL1007SLDORA1000
  • Zoro # G001908845
/ea
Free Shipping & Returns
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Nominal Outside Dia.
0.083 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
16UL1007SLDORA1000
Nominal Outside Dia.
0.083 in
Wire Size
16 AWG
Overall Diameter
0.094" Stranded or 0.083" Solid
Wire Diameter
0.0508"
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Voltage
300V
Conductor Design
Solid
Temp. Rating
105°C