  • Mfr # 18UL1007SLDORA25
  • Zoro # G401910707
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Orange
Nominal Outside Dia.
0.073 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
18UL1007SLDORA25
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.073 in
Wire Size
18 AWG
Wire Diameter
0.0403"
Overall Diameter
0.080" Stranded or 0.073" Solid
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Orange
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Solid
Temp. Rating
105°C