  • Mfr # 22UL1007STRBLA250
  • Zoro # G101908325
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Black
Nominal Outside Dia.
0.062 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
22UL1007STRBLA250
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.062 in
Wire Size
22 AWG
Overall Diameter
0.062" Stranded or 0.058" Solid
Wire Diameter
0.0254"
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Black
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C