  • Mfr # 22UL1007STRBRO1000
  • Zoro # G701908596
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Brown
Nominal Outside Dia.
0.062 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
22UL1007STRBRO1000
Nominal Outside Dia.
0.062 in
Wire Size
22 AWG
Wire Diameter
0.0254"
Overall Diameter
0.062" Stranded or 0.058" Solid
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Jacket Color
Brown
Voltage
300V
Temp. Rating
105°C