  • Mfr # 26UL1007SLDKIT
  • Zoro # G201911263
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Nominal Outside Dia.
0.05 in
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
26UL1007SLDKIT
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.05 in
Wire Size
26 AWG
Overall Diameter
0.050"
Wire Diameter
0.0190"
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Solid
Temp. Rating
105°C