  • Mfr # 26UL1007STRYEL250
  • Zoro # G601907576
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Nominal Outside Dia.
0.05 in
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
26UL1007STRYEL250
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.05 in
Wire Size
26 AWG
Wire Diameter
0.0190"
Overall Diameter
0.050"
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C