  • Mfr # 28UL1007STRKIT
  • Zoro # G401907905
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Nominal Outside Dia.
0.046 in
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
28UL1007STRKIT
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.046 in
Wire Size
28 AWG
Overall Diameter
0.046"
Wire Diameter
0.0126"
Details
Item
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C