  • Mfr # 28UL1007STRVIO250
  • Zoro # G301908699
/ea
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Nominal Outside Dia.
0.046 in
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
28UL1007STRVIO250
Dimensions
Nominal Outside Dia.
0.046 in
Wire Size
28 AWG
Wire Diameter
0.0126"
Overall Diameter
0.046"
Hookup Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Trade Designation
CSA TR-64 (UL 1007, 1569)
Voltage
300V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C