  • Mfr # 18UL3173STRKIT
  • Zoro # G710060216
Length
25 ft
Nominal Outside Dia.
0.11 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
18UL3173STRKIT
Length
25 ft
Nominal Outside Dia.
0.11 in
Wire Size
18 AWG
Jacket Color
Black/Blue/Green/Red/White/Yellow
Voltage
600V
XLPE
Includes
6 different colors - 25 ft each
Description
The XLPE 18 AWG UL3173 wire in this kit is ideal for use in rugged environments like electric motors & generators, transformer leads, and switchgear & appliance applications. It is also great for general 600V electronics projects where the wire may periodically be exposed to higher temperature elements such as soldering irons, heat guns, or a component/winding baking process. The chemically cross-linked polyethylene jacket provides excellent cut-through and impact resistance, protects the wire against gasoline, chemicals, oils, & solvents, and additionally does not soften or burn when heated. The stranded conductor inside the jacket is made of tinned copper to provide good electrical connectivity. This wire conforms to UL and CSA specifications and provides excellent uniformity for easy processing, stripping, and terminating. This top grade kit includes black, blue, green, red, white, and yellow spools of wire; 25 feet each.