  • Mfr # CS14UL1007STRBRO-12-500
  • Zoro # G110101670
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Length
1 ft
Color
Brown
Jacket Color
Brown
Nominal Outside Dia.
0.105 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CS14UL1007STRBRO-12-500
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.105 in
Outside Dia.
0.105 in
Wire Size
14 AWG
Wire Dia.
0.0641 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Color
Jacket Color
Voltage
300V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C
Stranding
41/30
Wire Color
Standards
UL Style 1007
Description
Remington Industries offers this bundle of 14 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 500 pieces of cut & stripped wire. The brown leads are cut to 12 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 14 AWG Tinned Copper (0.0641" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.016" Thick, 0.105" Overall Diameter)
  • •Type: UL1007 Stranded Wire (41/30)
  • •Rated for 300V and 105°C (221°F)
  • •Contains 500 pieces of brown wire, cut to 12 inches each and stripped 0.25 inch each end