  • Mfr # CSKIT16UL1015STR12
  • Zoro # G314778449
Nominal Outside Dia.
0.124 in
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
CSKIT16UL1015STR12
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.124 in
Wire Size
16 AWG
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Wire Color
Standards
UL Style 1015
Includes
Description
Remington Industries offers this bundle of 16 AWG pre-cut and pre-stripped UL1015 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 200 pieces of cut & stripped wire 20 of each color: black, blue, brown, gray, green, orange, red, violet, white, and yellow. The leads are cut to 12 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1015 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required. Individual Lengths: Cut to 12 inches, stripped to 0.25 inches each end 10 different colors - 200 pieces total 200 feet of wire total Material: Tinned Copper with PVC Insulation Conductor Diameter: 0.0508 | Overall Diameter: 0.124 Type: UL Style 1015, 600V Stranded Wire 26/30