  • Mfr # CS18UL1061STRVIO-9-1000
  • Zoro # G810093022
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Length
9 in
Color
Violet
Nominal Outside Dia.
0.068 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CS18UL1061STRVIO-9-1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.068 in
Outside Dia.
0.068 in
Wire Size
18 AWG
Wire Dia.
0.0403 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Color
Violet
Jacket Color
Voltage
300V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
80°C
Stranding
16/30
Wire Color
Standards
UL Style 1061
Description
Remington Industries offers this bundle of 18 AWG pre-cut and pre-stripped UL1061 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 1000 pieces of cut & stripped wire. The violet leads are cut to 9 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1061 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the SR-PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.