  • Mfr # CS22UL1015STRBLA-12-50
  • Zoro # G010092443
Color
Black
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.095 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS22UL1015STRBLA-12-50
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.095 in
Outside Dia.
0.095 in
Wire Size
22 AWG
Wire Dia.
0.0254 in
Color
Black
Jacket Color
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Temp. Rating
105°C
Standards
UL Style 1015
Description
Remington Industries offers this bundle of 22 AWG pre-cut and pre-stripped UL1015 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 50 pieces of cut & stripped wire. The black leads are cut to 12 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1015 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 22 AWG Tinned Copper (0.0254" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.030" Thick, 0.095" Overall Diameter)
  • •Type: UL1015 Stranded Wire (7/30)
  • •Rated for 600V and 105°C (221°F)
  • •Contains 50 pieces of black wire, cut to 12 inches each and stripped 0.25 inch each end