  • Mfr # CS22UL1007SLDBRO-24-1000
  • Zoro # G010100995
Free Shipping & Returns
Length
2 ft
Color
Brown
Jacket Color
Brown
Nominal Outside Dia.
0.058 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CS22UL1007SLDBRO-24-1000
Length
2 ft
Nominal Outside Dia.
0.058 in
Outside Dia.
0.058 in
Wire Size
22 AWG
Wire Dia.
0.0254 in
Voltage
300V
Temp. Rating
105°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 22 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 1000 pieces of cut & stripped wire. The brown leads are cut to 24 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The solid conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 22 AWG Tinned Copper (0.0254" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.016" Thick, 0.058" Overall Diameter)
  • •Type: UL1007 Solid Wire
  • •Rated for 300V and 105°C (221°F)
  • •Contains 1000 pieces of brown wire, cut to 24 inches each and stripped 0.25 inch each end