  • Mfr # CS22UL1061STRBRO-6-250
  • Zoro # G210091406
Length
6 in
Nominal Outside Dia.
0.051 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS22UL1061STRBRO-6-250
Length
6 in
Nominal Outside Dia.
0.051 in
Outside Dia.
0.051 in
Wire Size
22 AWG
Wire Dia.
0.0254 in
Voltage
300V
Temp. Rating
80°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 22 AWG pre-cut and pre-stripped UL1061 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 250 pieces of cut & stripped wire. The brown leads are cut to 6 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1061 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the SR-PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 22 AWG Tinned Copper (0.029" Diameter)
  • •Insulation: SR-PVC (0.010" Thick, 0.050" Overall Diameter)
  • •Type: UL1061 Stranded Wire (7/0.0096")
  • •Rated for 300V and 80°C (176°F)
  • •Contains 250 pieces of brown wire, cut to 6 inches each and stripped 0.25 inch each end