  • Mfr # CS24UL1015STRBLU-18-250
  • Zoro # G110100512
Free Shipping & Returns
Length
18 in
Nominal Outside Dia.
0.088 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS24UL1015STRBLU-18-250
Length
18 in
Nominal Outside Dia.
0.088 in
Outside Dia.
0.088 in
Wire Size
24 AWG
Wire Dia.
0.0201 in
Voltage
600V
Temp. Rating
105°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 24 AWG pre-cut and pre-stripped UL1015 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 250 pieces of cut & stripped wire. The blue leads are cut to 18 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1015 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 24 AWG Tinned Copper (0.0201" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.030" Thick, 0.088" Overall Diameter)
  • •Type: UL1015 Stranded Wire (7/32)
  • •Rated for 600V and 105°C (221°F)
  • •Contains 250 pieces of blue wire, cut to 18 inches each and stripped 0.25 inch each end