  • Mfr # CS24UL1061STRGRA-9-250
  • Zoro # G010099633
Color
Gray
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.044 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CS24UL1061STRGRA-9-250
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.044 in
Outside Dia.
0.044 in
Wire Size
24 AWG
Wire Dia.
0.0201 in
Color
Gray
Jacket Color
Voltage
300V
Temp. Rating
80°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 24 AWG pre-cut and pre-stripped UL1061 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 250 pieces of cut & stripped wire. The gray leads are cut to 9 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1061 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the SR-PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 24 AWG Tinned Copper (0.024" Diameter)
  • •Insulation: SR-PVC (0.010" Thick, 0.044" Overall Diameter)
  • •Type: UL1061 Stranded Wire (7/32)
  • •Rated for 300V and 80°C (176°F)
  • •Contains 250 pieces of gray wire, cut to 9 inches each and stripped 0.25 inch each end