  • Mfr # CS24UL1007SLDYEL-18-50
  • Zoro # G010102074
Length
18 in
Color
Yellow
Jacket Color
Yellow
Nominal Outside Dia.
0.053 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS24UL1007SLDYEL-18-50
Length
18 in
Nominal Outside Dia.
0.053 in
Outside Dia.
0.053 in
Wire Size
24 AWG
Wire Dia.
0.0201 in
Voltage
300V
Conductor Design
Solid
Temp. Rating
105°C
Stranding
1/24
Description
Remington Industries offers this bundle of 24 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 50 pieces of cut & stripped wire. The yellow leads are cut to 18 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The solid conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 24 AWG Tinned Copper (0.0201" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.016" Thick, 0.053" Overall Diameter)
  • •Type: UL1007 Solid Wire
  • •Rated for 300V and 105°C (221°F)
  • •Contains 50 pieces of yellow wire, cut to 18 inches each and stripped 0.25 inch each end