  • Mfr # CS26PTFESTRGRA-18-500
  • Zoro # G010091903
Free Shipping & Returns
Length
18 in
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CS26PTFESTRGRA-18-500
Length
18 in
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Outside Dia.
0.039 in
Wire Size
26 AWG
Wire Dia.
0.0187 in
Voltage
600V
Temp. Rating
200°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 26 AWG pre-cut and pre-stripped PTFE hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 500 pieces of cut & stripped wire. The gray leads are cut to 18 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our PTFE hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from silver-plated copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PTFE insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 26 AWG Silver-Plated Copper (0.0187" Diameter)
  • •Insulation: PTFE (0.010" Thick, 0.039" Overall Diameter)
  • •Type: PTFE Stranded Wire (19/38)
  • •Rated for 600V and 200°C (392°F)
  • •Contains 500 pieces of gray wire, cut to 18 inches each and stripped 0.25 inch each end