  • Mfr # CS26PTFESTRORA-24-100
  • Zoro # G110093708
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Silver Plated Copper
Length
2 ft
Color
Orange
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS26PTFESTRORA-24-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
2 ft
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Outside Dia.
0.039 in
Wire Size
26 AWG
Wire Dia.
0.0187 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Silver Plated Copper
Color
Orange
Jacket Color
Voltage
600V
Insulation Material
PTFE
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
200°C
Stranding
19/38
Standards
MIL-W-16878/4
Description
Remington Industries offers this bundle of 26 AWG pre-cut and pre-stripped PTFE hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 100 pieces of cut & stripped wire. The orange leads are cut to 24 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our PTFE hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from silver-plated copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PTFE insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 26 AWG Silver-Plated Copper (0.0187" Diameter)
  • •Insulation: PTFE (0.010" Thick, 0.039" Overall Diameter)
  • •Type: PTFE Stranded Wire (19/38)
  • •Rated for 600V and 200°C (392°F)
  • •Contains 100 pieces of orange wire, cut to 24 inches each and stripped 0.25 inch each end