  • Mfr # CS26UL1007STRRED-24-25
  • Zoro # G010100001
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Length
2 ft
Color
Red
Jacket Color
Red
Nominal Outside Dia.
0.050 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS26UL1007STRRED-24-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
2 ft
Nominal Outside Dia.
0.050 in
Outside Dia.
0.050 in
Wire Size
26 AWG
Wire Dia.
0.0159 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Color
Jacket Color
Voltage
300V
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C
Stranding
7/34
Standards
UL Style 1007
Description
Remington Industries offers this bundle of 26 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 25 pieces of cut & stripped wire. The red leads are cut to 24 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 26 AWG Tinned Copper (0.0159" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.016" Thick, 0.050" Overall Diameter)
  • •Type: UL1007 Stranded Wire (7/34)
  • •Rated for 300V and 105°C (221°F)
  • •Contains 25 pieces of red wire, cut to 24 inches each and stripped 0.25 inch each end