  • Mfr # CS26MILWSTRWHI-12-500
  • Zoro # G210099563
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Color
White
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS26MILWSTRWHI-12-500
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Outside Dia.
0.039 in
Wire Size
26 AWG
Wire Dia.
0.0159 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Color
White
Jacket Color
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C
Stranding
7/34
Wire Color
Standards
MIL-W-16878/1
Description
Remington Industries offers this bundle of 26 AWG pre-cut and pre-stripped MIL-W hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 500 pieces of cut & stripped wire. The white leads are cut to 12 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our MIL-W hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.