  • Mfr # CS26UL1007STRWHI-12-500
  • Zoro # G110101649
Free Shipping & Returns
Color
White
Length
1 ft
Jacket Color
White
Nominal Outside Dia.
0.050 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
CS26UL1007STRWHI-12-500
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.050 in
Outside Dia.
0.050 in
Wire Size
26 AWG
Wire Dia.
0.0159 in
Voltage
300V
Temp. Rating
105°C
Standards
UL Style 1007
Description
Remington Industries offers this bundle of 26 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 500 pieces of cut & stripped wire. The white leads are cut to 12 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 26 AWG Tinned Copper (0.0159" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.016" Thick, 0.050" Overall Diameter)
  • •Type: UL1007 Stranded Wire (7/34)
  • •Rated for 300V and 105°C (221°F)
  • •Contains 500 pieces of white wire, cut to 12 inches each and stripped 0.25 inch each end