  • Mfr # CS26MILWSTRWHI-3-50
  • Zoro # G010099794
Color
White
Length
3 in
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS26MILWSTRWHI-3-50
Length
3 in
Nominal Outside Dia.
0.039 in
Outside Dia.
0.039 in
Wire Size
26 AWG
Wire Dia.
0.0159 in
Color
White
Jacket Color
Voltage
600V
Temp. Rating
105°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 26 AWG pre-cut and pre-stripped MIL-W hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 50 pieces of cut & stripped wire. The white leads are cut to 3 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our MIL-W hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 26 AWG Tinned Copper (0.0159" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.011" Thick, 0.039" Overall Diameter)
  • •Type: MILW Stranded Wire (7/34)
  • •Rated for 600V and 105°C (221°F)
  • •Contains 50 pieces of white wire, cut to 3 inches each and stripped 0.25 inch each end