  • Mfr # CS28MILWSTRGRE-9-1000
  • Zoro # G010102951
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Color
Green
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS28MILWSTRGRE-9-1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Outside Dia.
0.035 in
Wire Size
28 AWG
Wire Dia.
0.0126 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Color
Green
Jacket Color
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C
Stranding
7/36
Standards
MIL-W-16878/1
Description
Remington Industries offers this bundle of 28 AWG pre-cut and pre-stripped MIL-W hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 1000 pieces of cut & stripped wire. The green leads are cut to 9 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our MIL-W hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 28 AWG Tinned Copper (0.0126" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.011" Thick, 0.035" Overall Diameter)
  • •Type: MILW Stranded Wire (7/36)
  • •Rated for 600V and 105°C (221°F)
  • •Contains 1000 pieces of green wire, cut to 9 inches each and stripped 0.25 inch each end