  • Mfr # CS28UL1007STRRED-6-250
  • Zoro # G010103460
Free Shipping & Returns
Length
6 in
Color
Red
Jacket Color
Red
Nominal Outside Dia.
0.046 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS28UL1007STRRED-6-250
Length
6 in
Nominal Outside Dia.
0.046 in
Outside Dia.
0.046 in
Wire Size
28 AWG
Wire Dia.
0.0126 in
Voltage
300V
Temp. Rating
105°C
Standards
UL Style 1007
Description
Remington Industries offers this bundle of 28 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 250 pieces of cut & stripped wire. The red leads are cut to 6 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 28 AWG Tinned Copper (0.0126" Diameter)
  • •Insulation: PVC (0.016" Thick, 0.046" Overall Diameter)
  • •Type: UL1007 Stranded Wire (7/36)
  • •Rated for 300V and 105°C (221°F)
  • •Contains 250 pieces of red wire, cut to 6 inches each and stripped 0.25 inch each end