  • Mfr # CS30PTFESTRGRE-9-500
  • Zoro # G210104083
Color
Green
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.032 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CS30PTFESTRGRE-9-500
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.032 in
Outside Dia.
0.032 in
Wire Size
30 AWG
Wire Dia.
0.0120 in
Color
Green
Jacket Color
Voltage
600V
Temp. Rating
200°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 30 AWG pre-cut and pre-stripped PTFE hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 500 pieces of cut & stripped wire. The green leads are cut to 9 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our PTFE hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from silver-plated copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PTFE insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 30 AWG Silver-Plated Copper (0.0120" Diameter)
  • •Insulation: PTFE (0.010" Thick, 0.032" Overall Diameter)
  • •Type: PTFE Stranded Wire (7/38)
  • •Rated for 600V and 200°C (392°F)
  • •Contains 500 pieces of green wire, cut to 9 inches each and stripped 0.25 inch each end