  • Mfr # CS20UL1015STRGRA-6-25
  • Zoro # G210100016
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Length
6 in
Color
Gray
Nominal Outside Dia.
0.100 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS20UL1015STRGRA-6-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
6 in
Nominal Outside Dia.
0.100 in
Outside Dia.
0.100 in
Wire Size
20 AWG
Wire Dia.
0.0320 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Color
Gray
Jacket Color
Voltage
600V
Insulation Material
PVC
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
105°C
Stranding
10/30
Wire Color
Standards
UL Style 1015
Description
Remington Industries offers this bundle of 20 AWG pre-cut and pre-stripped UL1015 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 25 pieces of cut & stripped wire. The gray leads are cut to 6 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1015 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.