  • Mfr # CS14UL1007SLDGRE-3-1000
  • Zoro # G810094326
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Tinned Copper
Length
3 in
Color
Green
Jacket Color
Green
Nominal Outside Dia.
0.097 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CS14UL1007SLDGRE-3-1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
3 in
Nominal Outside Dia.
0.097 in
Outside Dia.
0.097 in
Wire Size
14 AWG
Wire Dia.
0.0641 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Tinned Copper
Color
Jacket Color
Voltage
300V
Conductor Design
Solid
Temp. Rating
105°C
Stranding
1/14
Wire Color
Standards
UL Style 1007
Description
Remington Industries offers this bundle of 14 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 1000 pieces of cut & stripped wire. The green leads are cut to 3 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The solid conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.