  • Mfr # CS16UL1007SLDYEL-24-100
  • Zoro # G910097173
Free Shipping & Returns
Length
2 ft
Color
Yellow
Jacket Color
Yellow
Nominal Outside Dia.
0.083 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS16UL1007SLDYEL-24-100
Length
2 ft
Nominal Outside Dia.
0.083 in
Outside Dia.
0.083 in
Wire Size
16 AWG
Wire Dia.
0.0508 in
Voltage
300V
Temp. Rating
105°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 16 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 100 pieces of cut & stripped wire. The yellow leads are cut to 24 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The solid conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.