  • Mfr # CS24UL1007SLDGRE-12-500
  • Zoro # G810097297
Free Shipping & Returns
Color
Green
Length
1 ft
Jacket Color
Green
Nominal Outside Dia.
0.053 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS24UL1007SLDGRE-12-500
Length
1 ft
Nominal Outside Dia.
0.053 in
Outside Dia.
0.053 in
Wire Size
24 AWG
Wire Dia.
0.0201 in
Voltage
300V
Temp. Rating
105°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 24 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 500 pieces of cut & stripped wire. The green leads are cut to 12 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The solid conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.