  • Mfr # CS26UL1007SLDRED-3-250
  • Zoro # G710091340
Free Shipping & Returns
Length
3 in
Nominal Outside Dia.
0.050 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CS26UL1007SLDRED-3-250
Length
3 in
Nominal Outside Dia.
0.050 in
Outside Dia.
0.050 in
Wire Size
26 AWG
Wire Dia.
0.0159 in
Voltage
300V
Temp. Rating
105°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 26 AWG pre-cut and pre-stripped UL1007 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 250 pieces of cut & stripped wire. The red leads are cut to 3 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1007 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The solid conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.