  • Mfr # CS20PTFESTRVIO-9-500
  • Zoro # G210102065
Free Shipping & Returns
Color
Violet
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.058 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CS20PTFESTRVIO-9-500
Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.058 in
Outside Dia.
0.058 in
Wire Size
20 AWG
Wire Dia.
0.0377 in
Color
Violet
Jacket Color
Voltage
600V
Temp. Rating
200°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 20 AWG pre-cut and pre-stripped PTFE hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 500 pieces of cut & stripped wire. The violet leads are cut to 9 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our PTFE hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from silver-plated copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PTFE insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.