  • Mfr # CS28PTFESTRBLA-6-250
  • Zoro # G710104194
Free Shipping & Returns
Key Features
Conductor Material
Silver Plated Copper
Length
6 in
Color
Black
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Voltage
600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CS28PTFESTRBLA-6-250
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
6 in
Nominal Outside Dia.
0.035 in
Outside Dia.
0.035 in
Wire Size
28 AWG
Wire Dia.
0.0150 in
Details
Item
Lead Wire
Conductor Material
Silver Plated Copper
Color
Black
Jacket Color
Voltage
600V
Insulation Material
PTFE
Conductor Design
Stranded
Temp. Rating
200°C
Stranding
7/36
Wire Color
Standards
MIL-W-16878/4
Description
Remington Industries offers this bundle of 28 AWG pre-cut and pre-stripped PTFE hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 250 pieces of cut & stripped wire. The black leads are cut to 6 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our PTFE hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from silver-plated copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the PTFE insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL and MIL-spec specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.