  • Mfr # CS18UL1061STRWHI-24-1000
  • Zoro # G310093300
Free Shipping & Returns
Color
White
Length
2 ft
Nominal Outside Dia.
0.068 in
Voltage
300V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CS18UL1061STRWHI-24-1000
Length
2 ft
Nominal Outside Dia.
0.068 in
Outside Dia.
0.068 in
Wire Size
18 AWG
Wire Dia.
0.0403 in
Color
White
Jacket Color
Voltage
300V
Temp. Rating
80°C
Description
Remington Industries offers this bundle of 18 AWG pre-cut and pre-stripped UL1061 hook-up wires for a solution that's ready for your project right out of the box. Included are 1000 pieces of cut & stripped wire. The white leads are cut to 24 inches each and stripped to 1/4 inch at each end for your convenience. Our UL1061 hook-up wire is ideal for usage in a variety of engineering and electronics industries. The stranded conductor is made from tinned copper that offers high quality performance for all general-purpose electrical applications, and the SR-PVC insulation protects the wire against abrasion, chemicals, oils, and solvents. By conforming to UL specifications, this wire provides excellent uniformity for any additional processing, stripping, or terminating required.
  • •Conductor: 18 AWG Tinned Copper (0.046" Diameter)
  • •Insulation: SR-PVC (0.010" Thick, 0.068" Overall Diameter)
  • •Type: UL1061 Stranded Wire (7/0.0152")
  • •Rated for 300V and 80°C (176°F)
  • •Contains 1000 pieces of white wire, cut to 24 inches each and stripped 0.25 inch each end