  • Mfr # 12GPTSTRRED250
  • Zoro # G301910692
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Trade Designation
Hook Up; GPT
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Red
Jacket Color
Red
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
12GPTSTRRED250
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
12 AWG
Length
250 ft.
Diameter
0.142 in
Wire Diameter
0.0808 in
Details
Item
Primary Wire
Trade Designation
Hook Up; GPT
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Jacket Color
Conductor Design
Stranded
Jacket Material
PVC
Voltage
60V
Standards
SAE J2549; Ford ESB-M1L 56-A; Chrysler MS-3450; Delphi ESM-3012
Stranding
19 x 25
Temp. Range
-40 to 85°C