  • Mfr # 14GPTSTRWHI500
  • Zoro # G701909494
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Trade Designation
Hook Up; GPT
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
White
Jacket Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
14GPTSTRWHI500
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
14 AWG
Length
500 ft.
Diameter
0.117 in
Wire Diameter
0.0641 in
Details
Item
Primary Wire
Trade Designation
Hook Up; GPT
Conductor Material
Copper
Number of Conductors
1C
Wire Color
Jacket Color
Conductor Design
Stranded
Jacket Material
PVC
Voltage
60V
Standards
SAE J2549; Ford ESB-M1L 56-A; Chrysler MS-3450; Delphi ESM-3012
Temp. Range
-40 to 85°C