  • Mfr # 12STRTHHNKIT50
  • Zoro # G001907848
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Trade Designation
THHN
Wire Size
12 AWG
Conductor Material
Copper
Wire Color
Black/Green/Red/White
Jacket Material
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
12STRTHHNKIT50
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
12 AWG
Length
50 ft
Nominal Outside Dia.
0.119 in
Conductor Diameter
0.090" Stranded or 0.080" Solid
Details
Item
Building Wire
Trade Designation
THHN
Conductor Material
Copper
Wire Color
Black/Green/Red/White
Jacket Material
Nylon
Conductor Design
Stranded
Insulation Material
PVC
Voltage
600V AC
Temp. Rating
90°C