  • Mfr # 104V0010M
  • Zoro # G7216559
/ea
Key Features
Wire Size
16 AWG
IP Rating
IP67
Max. Amps
10 A
Features
Max. Voltage
600VAC/DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
104V0010M
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
16 AWG
Maximum Knock Out Size (in)
0.906
Receptacle Lead Length
1
Width (in)
1.33
Length (in)
1.94
Details
Item
Mini Link Receptacle
IP Rating
IP67
Max. Amps
10 A
Features
Max. Voltage
600VAC/DC
Number of Conductors
4
NEMA Rating
6P
Temp. Range
-4 Degrees to 221 Degrees F
For Use With
12 and 18mm Proximity Sensors; Limit Switches; Photoelectric Switches; Solenoids And Hydraulic Valves; Foot Operated Switches; Power Tools; Cranes, Hoists and their Controls