  • Mfr # XR025CF47
  • Zoro # G7757032
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-1%
Connection Location
Bottom
Dial Size
3 in
Case Material
Stainless Steel
Stem Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
XR025CF47
Country of Origin
United States
Dimensions
Dial Size
3 in
Connection Size
1-1/2 in Sanitary
Stem Length
2.5 in
Stem Dia.
1/4 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Dial Diameter
3 in
Details
Item
Sanitary Dial Thermometer
Accuracy
+/-1%
Connection Location
Bottom
Case Material
Stainless Steel
Stem Material
316 Stainless Steel
Temp. Range (F)
0 Degrees to 250 Degrees
Sensing Element
Bimetal
Case
Hermetically Sealed
Adjustments
External
Coil Finish
Silicone Fillable for Vibration
Scale Type
Dial
Temperature Range
0 Degrees to 250 Degrees F
3-A Certified
Yes
Minimum Temperature F
0 Degrees F
Scale
Fahrenheit
Housing Material
300 Stainless Steel
Enclosure Rating
IP67, NEMA 6
Construction
300 Stainless Steel Housing with 316 Stainless Steel Stem with Glass Lens
Process Connection
1 1/2 in Triclamp
Maximum Temperature F
250 Degrees F
Resistance Rating
IP67, NEMA 6
Flange Material
Includes NIST-Traceable Certificate
No
Temperature Graduations
2 Degrees F
Standards
3-A, ASME B40.3
Lens Material
Glass
Minimum Temperature °F
0 Degrees F
Maximum Temperature °F
250 Degrees F
Description
Sanitary Dial Thermometer, Temperature Range 0 Degrees to 250 Degrees F, Stem Length 2.5 in, Dial Diameter 3 in, 1 1/2 in Triclamp, Bottom, Includes NIST-Traceable Certificate No, Housing Material Stainless Steel, Lens Material Glass