  • Mfr # BB025CF47
  • Zoro # G7732252
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-1%
Connection Location
Back
Dial Size
5 in
Case Material
Stainless Steel
Stem Material
316 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB025CF47
Country of Origin
United States
Dimensions
Dial Size
5 in
Connection Size
1-1/2 in Sanitary
Stem Length
2.5 in
Stem Dia.
1/4 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Manufacturer Warranty Length
5 yr
Dial Diameter
5 in
Details
Item
Sanitary Dial Thermometer
Accuracy
+/-1%
Connection Location
Back
Case Material
Stainless Steel
Stem Material
316 Stainless Steel
Temp. Range (F)
0 Degrees to 250 Degrees
Sensing Element
Bimetal
Window Material
Glass
Coil Finish
Silicone Fillable for Vibration
Adjustments
External
Case
Hermetically Sealed
Lens Material
Glass
Includes NIST-Traceable Certificate
No
Scale Type
Dial
Process Connection
1 1/2 in Triclamp
Temperature Graduations
2 Degrees F
Maximum Temperature F
250 Degrees F
Housing Material
300 Stainless Steel
3-A Certified
Yes
Standards
3-A, ASME B40.3
Resistance Rating
IP67, NEMA 6
Enclosure Rating
IP67, NEMA 6
Minimum Temperature F
0 Degrees F
Temperature Range
0 Degrees to 250 Degrees F
Flange Material
Construction
300 Stainless Steel Housing with 316 Stainless Steel Stem with Glass Lens
Scale
Fahrenheit
Minimum Temperature °F
0 Degrees F
Maximum Temperature °F
250 Degrees F
Description
Sanitary Dial Thermometer, 0 Degrees to 250 Degrees F, 1 1/2 in Triclamp, Back, Stem Length 2.5 in, Dial Diameter 5 in, 3-A Certified Yes, 300 Stainless Steel Housing with 316 Stainless Steel Stem with Glass Lens, Fahrenheit