  • Mfr # EVT-S10GN-HA
  • Zoro # G607951092
Key Features
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Nominal Length
10 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2.70 in
Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
EVT-S10GN-HA
Nominal Length
10 in
Nominal Max. Bundle Dia.
2.70 in
Actual Length
10 in
Max. Bundle Dia.
2.79 in
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Color
Green
Outdoor Use
No
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 10 in, Width 0.18 in, Nominal Length 10 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Green, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 50 lb, UV Light Resistant, Standard, Nominal Max. Bundle Dia. 71 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, Plenum Rated Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 2.79 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed