  • Mfr # EVT-S12OR-HA
  • Zoro # G007951074
Nominal Length
12 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.34 in
Color
Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EVT-S12OR-HA
Nominal Length
12 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.34 in
Actual Length
12 in
Max. Bundle Dia.
3.42 in
Color
Orange
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 12 in, Width 0.18 in, Nominal Length 12 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Orange, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 50 lb, UV Light Resistant, Standard, Nominal Max. Bundle Dia. 87 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, Plenum Rated Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 3.42 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed