  • Mfr # EVT-S12PR-TA
  • Zoro # G307951118
Key Features
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Nominal Length
12 in
Width
3/16 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.34 in
Color
Purple
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EVT-S12PR-TA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Length
12 in
Width
3/16 in
Nominal Max. Bundle Dia.
3.34 in
Actual Length
12 in
Max. Bundle Dia.
3.42 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Color
Purple
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
50 lb
Outdoor Use
No
Min. Temp. Rating
-40 Degrees C
Max. Temp. Rating
85 Degrees C
Locking Style
Push-Tab Release
UL Type
2
Standards
UL Listed
Cable Tie Properties
UV Light Resistant
Operating Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Basic Material - Cable Tie
Nylon
Flame Retardant
Yes
Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Cable Tie Duty
Standard
Plenum Rated
Yes
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 12 in, Width 0.18 in, Nominal Length 12 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Purple, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 50 lb, UV Light Resistant, Standard, Nominal Max. Bundle Dia. 87 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, Plenum Rated Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 3.42 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed