  • Mfr # EVT-S14FG-TA
  • Zoro # G607951139
Nominal Length
14 in
Width
0.22 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4.33 in
Color
Fluorescent Green
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
EVT-S14FG-TA
Nominal Length
14 in
Width
0.22 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4.33 in
Actual Length
14 in
Max. Bundle Dia.
3.42 in
Color
Fluorescent Green
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 14 in, Width 0.22 in, Nominal Length 14 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Fluorescent Green, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 50 lb, UV Light Resistant, Standard, Nominal Max. Bundle Dia. 87 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, Plenum Rated Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 3.42 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C