  • Mfr # WKT-S14FO-HA
  • Zoro # G707951244
Key Features
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Nominal Length
14 in
Width
0.29 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4.33 in
Color
Fluorescent Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WKT-S14FO-HA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Length
14 in
Width
0.29 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4.33 in
Actual Length
14 in
Max. Bundle Dia.
3.93 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Color
Fluorescent Orange
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
120 lb
Outdoor Use
No
Operating Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Max. Temp. Rating
85 Degrees C
UL Type
2
Locking Style
Push-Tab Release
Standards
UL Listed
Cable Tie Properties
UV Light Resistant
Min. Temp. Rating
-40 Degrees C
Basic Material - Cable Tie
Nylon
Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Flame Retardant
Yes
Cable Tie Duty
Heavy Duty
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 14 in, Width 0.29 in, Nominal Length 14 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Fluorescent Orange, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 120 lb, UV Light Resistant, Heavy Duty, Nominal Max. Bundle Dia. 100 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 3.93 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed