  • Mfr # EVT-S16FO-HA
  • Zoro # G407951063
Nominal Length
16 in
Width
0.22 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4.60 in
Color
Fluorescent Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
EVT-S16FO-HA
Nominal Length
16 in
Width
0.22 in
Nominal Max. Bundle Dia.
4.60 in
Actual Length
16 in
Max. Bundle Dia.
4.68 in
Color
Fluorescent Orange
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 16 in, Width 0.22 in, Nominal Length 16 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Fluorescent Orange, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 50 lb, UV Light Resistant, Standard, Nominal Max. Bundle Dia. 119 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, Plenum Rated Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 4.68 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C