  • Mfr # WKT-S24BK-TA
  • Zoro # G307951187
Free Shipping & Returns
Key Features
Cable Tie Style
UV Resistant Releasable Plenum Rated
Nominal Length
24 in
Width
0.29 in
Nominal Max. Bundle Dia.
7.16 in
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WKT-S24BK-TA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Nominal Length
24 in
Width
0.29 in
Nominal Max. Bundle Dia.
7.16 in
Actual Length
24 in
Max. Bundle Dia.
7.12 in
Details
Item
Cable Tie
Cable Tie Style
Color
Black
Material
Nylon 6/6
Tensile Strength
120 lb
Outdoor Use
Yes
Operating Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Max. Temp. Rating
85 Degrees C
Locking Style
Push-Tab Release
Cable Tie Properties
UV Light Resistant
Standards
UL Listed
UL Type
2
Min. Temp. Rating
-40 Degrees C
Basic Material - Cable Tie
Nylon
Flame Retardant
Yes
Temp. Range
-40 Degrees C to 85 Degrees C
Cable Tie Duty
Heavy Duty
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 24 in, Width 0.29 in, Nominal Length 24 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Black, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 120 lb, UV Light Resistant, Heavy Duty, Nominal Max. Bundle Dia. 181 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use Yes, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 7.12 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed