  • Mfr # WKT-S24FO-HA
  • Zoro # G707951237
Key Features
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Nominal Length
24 in
Width
0.29 in
Nominal Max. Bundle Dia.
7.16 in
Color
Fluorescent Orange
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WKT-S24FO-HA
Nominal Length
24 in
Width
0.29 in
Nominal Max. Bundle Dia.
7.16 in
Actual Length
24 in
Max. Bundle Dia.
7.12 in
Cable Tie Style
Releasable Plenum Rated
Color
Fluorescent Orange
Outdoor Use
No
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 24 in, Width 0.29 in, Nominal Length 24 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Fluorescent Orange, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 120 lb, UV Light Resistant, Heavy Duty, Nominal Max. Bundle Dia. 181 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 7.12 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed