  • Mfr # WKT-S24NL-TA
  • Zoro # G807951168
Free Shipping & Returns
Nominal Length
24 in
Width
0.29 in
Nominal Max. Bundle Dia.
7.16 in
Color
Natural
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
WKT-S24NL-TA
Nominal Length
24 in
Width
0.29 in
Nominal Max. Bundle Dia.
7.16 in
Actual Length
24 in
Max. Bundle Dia.
7.12 in
Color
Natural
Description
Releasable Cable Tie, Releasable, Actual Length 24 in, Width 0.29 in, Nominal Length 24 in, Locking Style Push-Tab Release, Color Natural, Basic Material - Cable Tie Nylon, Tensile Strength 120 lb, UV Light Resistant, Heavy Duty, Nominal Max. Bundle Dia. 181 mm, Temp. Range -40 Degrees C to 85 Degrees C, Flame Retardant Yes, Outdoor Use No, UL Type 2, Max. Bundle Dia. 7.12 in, Material Nylon 6/6, Max. Temp. Rating 85 Degrees C, Min. Temp. Rating -40 Degrees C, Standards UL Listed